• Количка

    0 продукта 0.00 лв. Поръчай
  • Добре дошли в книжарница "Ветровете"!

    • За Георги Господинов

      Георги Господинов (1968) е един от най-превежданите български автори след 1989 г. Автор на стихосбирките: "Лапидариум" (1992), "Черешата на един народ" (1996, 1998, 2003), "Писма до Гаустин" (2003) и "Балади и разпади" (2007). Съавтор е на две книги-мистификации "Българска христоматия" (1995) и "Българска антология" (1998). Книги с негова поезия са преведени на немски, македонски, чешки и португалски. 
      Романът му "Естествен роман" (осем издания на български) е публикуван на 22 езика, сред които френски, английски, немски, испански, италиански, датски, чешки... Англоезичното издание (Natural Novel. London: Dalkey Archive Press, Normal, 2005) получава отзиви в "New Yorker", "New York Times", "Guardian", "The Times". Според  „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг” романът е „малък изискан шедьовър”,  а “Le Courrier” (Женева) го нарича “машина за истории”. Сборникът с разкази "И други истории" (2001) излиза във Франция, САЩ, Чехия, Македония, Австрия, Италия, Полша. Американското издание на книгата е номинирано за най-престижната световна награда в жанра „Франк О’Конър”. Разказ на Господинов е включен в американската антология “Best European Fiction 2010”.

      Автор е на изследването "Поезия и медия. Кино, радио и реклама у Вапцаров и поетите на 40-те години на 20 век" (2005). Съставител е на сборника "Аз живях социализма. 171 лични истории" (2006) и съавтор на "Инвентарна книга на социализма" (2006).

      Георги Господинов е автор на пиесата "D.J.", която печели Годишната награда "Икар" за най-добър български драматургичен текст (2004). Преведена е на руски, френски, немски и английски, поставяна в Австрия и Франция. Най-новата му пиеса “Апокалипсисът идва в 6 вечерта” (2010) печели Аскеер за най-добър драматургичен текст. Играе се в МГТ “Зад Канала” с режисьор Маргарита Младенова. Пиесата е избрана за международния театрален фестивал в Манхатън, Ню Йорк – “hotINK at the Lark” и ще има американска реализация през февруари 2014 г. В Балтимор, САЩ.

      Пише сценарии за късометражни филми, последният от които „Омлет” (реж. Н. Косева) е отличен от журито на кинофестивала Sundance 2009. 
      Сред другите проекти на Георги Господинов са издадените от ИК Жанет 45 графичен роман “Вечната муха” (трагикомикс, 2010) в съавторство с Никола Тороманов, събрано издание на пиесите "Апокалипсисът идва в 6 вечерта/DJ" в комплект с радиопиеси предоставени от БНР(DVD), (2011).

      Романът на Георги Господинов „Физика на тъгата” (2012) се превърна в литературно събитие. Носител е на:

      Националната литературна награда „Христо Г. Данов”, Наградата на читателите за най-продавана книга „Цветето на Хеликон”, на Литературната награда на София и на Наградата „Български роман на годината” връчвана от фонд „13 века България”. Романът вече е публикуван на италиански (Fisica della Malinconia, Voland, 2013) с множество положителни рецензии. Предстои издаването му на английски, немски, сръбски, словенски... Романът е сред най-продаваните книги в България според класациите на основните книжарски вериги.

      „Георги Господинов пише световен роман, който е и български”, според критика Митко Новков. „Роман, който се обръща и те поглежда в лицето. И разбираш, че те е прочел», пише Юлия Роне.

      „Невидимите кризи” (2013) – новата книга на Георги Господинов с есета и истории - една от най-търсените книги през годината, съвпадна с българските вече видими кризи.